Close

Projects

Contact

News

Let's connect

SSL’in Önemi

SSL, Secure Socket Layer Türkçe karşılığı ise Güvenli Soket Katmanıdır. SSL sertifikaları özellikle e-ticaret yapan web sitelerinde, çevrimiçi ödeme sağlayan web sitelerinde, web mail gibi sitelerde kullanılmaktadır. Birçok farklı web sitesinde kullanılan SSL’in önemi oldukça fazladır. Kullanıldığı web sitelerinde ihtiyaç duyulan şifreleme işlemlerini gerçekleştirmektedir. Bu şifreleme işlemi kullanıcı ve sunucu arasında sağlanmakta böylece özel bilgilerinizin üçüncü kişiler tarafından ele geçirilmesini önlemektedir.

SSL sertifikası site ve ziyaretçileri arasında kişisel bilgilerin, gizli verilerin, şifre ve kredi kartı gibi önemli bilgilerin şifrelenmesini sağlamaktadır. Bundan dolayı web siteleri için SSL’in önemi her geçen gün artmaktadır. Son yıllarda arama motorları tarafından yapılan güvenlik çalışmaları SSL’in artık web siteleri için olmaz olmaz olmasını sağlamaktadır.

Neden SSL Sertifikası Kullanılmalı

SSL’in önemi özellikle Google arama motorlarında göze çarpmaktadır. Ocak 2017’den beri Google SSL kullanan web siteleri için yeşil renkli Güvenli bilgisine yer vermeye başlamıştır. SSL sertifikası kullanmayan web sitelerinde ise kırmızı renkli Güvenli Değil bilgisi görülmektedir. Bu durum kullanıcıların siteye karşı güvenini doğrudan etkileyen bir unsurdur. SSL sertifikası hakkında bilgisi olmayan ziyaretçiler bile yer alan renkli ibareden siteye karşı güven duyup duymayacakları çıkarımını çıkartmaktadır. SSL kullanmayan web siteleri ziyaretçi kaybı yaşamaya başlamıştır.

Digrey Dijital Reklam Ajansı

SSL Sertifikasının SEO Çalışmalarına Etkisi

SSL’in önemi SEO çalışmalarında da kendini göstermektedir. Çok büyük bir etkisi olmamakla birlikte SSL sertifikası SEO çalışmalarını da etkilemektedir. Günümüzde SEO çalışmalarında SSL sertifikasının önemi fazla olmasa da ilerleyen yıllarda SSL sertifikanın SEO çalışmalarında olan rolü giderek artacaktır. Özellikle e-ticaret siteleri için SSL sertifikası olmazsa olmazdır. SEO çalışmalarında üst sırlarda yer alırken SSL sertifikanız olmaması durumunda yaptığınız çalışmalarda başarılı sonuçlar elde etmeniz mümkün olmayacaktır. Bundan dolayı web siteleri için SSL sertifikası artık bir zorunluluk haline gelmelidir.

SSL’in önemi Google arama motorunda çıkan ibare ile daha da önemli bir hale gelmiştir. Web sitelerini ziyaret eden kullanıcılara doğrudan bilgi veren renkli simge sayesinde kullanıcıların fikirleri değişmektedir. Bundan dolayı herhangi bir web sitesine sahipseniz ya da web sitesi açmak istiyorsanız mutlaka SSL sertifikası almalısınız.

Sohbeti Başlat
WhatsApp Üzerinden Yazın
Daha hızlı iletişim kurmak için WhatsAppdayız.