Close

Projects

Contact

News

Let's connect

Teknik SEO Nedir? Adım Adım Teknik SEO

Teknik SEO Nedir? Adım Adım Teknik SEO

WTeknik SEO, bir web sitesini tarayan ve dizine eklemek üzere işlem yapan arama motoru algoritmaları için en iyi teknik ayarlamaları yapmaktır. Bu çalışmalar, arama motorlarının web sitenizi sorun yaşamadan taramasına yardımcı olur. Organik sıralamaları iyileştirmek için sürekli çalışan arama motorları, Teknik SEO çalışması yapan siteleri daha başarılı bir şekilde taramakta ve dizine eklemektedir. Teknik SEO, bir web sitesinin temelidir. Web sitesinin altyapısı, sunucusu vb. alanlarının optimizasyonu Teknik SEO kapsamına girer.

Teknik SEO Nedir? Adım Adım Teknik SEO

Teknik SEO Neden Önemlidir?

Seçtiğiniz bir Niş olduğunu kabul edelim. Bu niş son derece popüler! İçerikleriniz harika! Ama teknik sorunları olan bir web siteniz varsa, teknik SEO sorununuz var demektir. Bu da SERP yani arama motoru sonuç sayfalarında zorlu bir mücadeleye hazır olmanız gerektiğini gösterir. Teknik SEO için de içeriklere özen gösterdiğiniz kadar özen göstermelisiniz.

Teknik SEO’nun Bileşenleri Nelerdir?

 • Site Haritaları
 • Tarama ve dizine ekleme
 • Mobil optimizasyon
 • Site hızı
 • Site yapısı
 • SSL sertifikaları
 • Görüntü optimizasyonu
 • Dahili ve harici bağlantılar
 • Standart URL’ler

Teknik SEO Nasıl Yapılır?

Mobil Uyum

Web sitenizin öncelikle mobil uyumlu olup olmadığından emin olmalısınız. Bunun için ücretsiz bir araç var: Google Mobil Uyum Testi buraya tıklayarak sitenizi test edebilirsiniz.

Aynısından bir de Bing’in var: Mobil Cihaz Uyumluluğu Test Aracı bu iki aracı kullanarak arama motorlarının sitenizin mobil uyumluluğunu nasıl gördüğünü anlayabilirsiniz.

Site Haritası Oluşturmak

Sitenizin bir haritasının olması her zaman iyidir. Site haritalarının Google tarafından bulunabilmesini kolaylaştırmanızı öneriyoruz. Google Search Console’a giderek site haritanızı ekleyebilirsin. İster bir xml isterse de bir text dosyası olsun her iki şekilde de site haritanızı Google’a gönderebilirsiniz. Metin dosyanızın uzantısının html olmasına dikkat ediniz.

Sitenizin Hızı

Web sitenizi mümkün olduğu kadar hızlandırın. Web sitesinin hızı çok önemlidir. Eğer yavaşsa yanıt vermesi uzun sürer. Bu da Google tarafından mutlaka olumsuz olarak değerlendirilir.

Web sayfalarınızın hızlı olmasını sağlamak için bazı ücretsiz araçlardan yararlanabilirsiniz. Bu araçlar web sitenizin hızını test etmenize yarar. Aracı kullanarak neler olup bittiğini anlayabilirsiniz.

 Web sitenizi hızlandırmak için neler yapabilirsiniz?

Web sitenizde bulunan resimleri Optimize etmeyi düşünün. Sıkıştırılmış resim biçimlerini kullanabilirsiniz.

 Web site hızını etkileyen faktörlerden birisi de sitenin sıkıştırılmasıdır. HTML ve CSS dosyalarını yüzde altmış oranında azaltabilirsiniz. Bu da sitenizin hızını önemli ölçüde artıracaktır.

Tarayıcı önbelleğini etkinleştirmek ziyaretçiler için iyi bir kullanıcı deneyimi oluşturabilir. Ziyaretçiler kendi bilgisayarlarında geçici olarak verileri depoladıkları için her ziyaret ettiklerinde yüklemeyi beklemek zorunda kalmazlar.

Bir içerik dağıtım sistemi kullanmayı düşünün. Cloudflare gibi bir içerik dağıtım sistemi kullanmak web sitenin hızlı yüklenmesini sağlayabilir.

Belirli periyotlarda teknik SEO denetimleri yapmalısınız. SEO denetimi için bazı araçlar bulunmaktadır.

Bu araçların en yaygın olanlarından biri SemRush aracıdır. Bu araç sadece denetim yapmak için değil pek çok amaç için kullanılabilir. bu araçların en üst seviyede faydalanmak için diğer tüm özelliklerine bakmanızı öneriyoruz.

Site İçi Bağlantıları Optimize Etme

Site içi bağlantılar site içi SEO ve teknik SEO açısından önem arz eder. Bu sebeple site içi dahili bağlantılarınızı gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz. Harici bağlantılar kadar önemli olmasa da dahili bağlantılar iyi bir site mimarisi oluşturmanın esasları arasında yer alır.

Resim alternatif metinleri

 Resimlerde alt etiketi ile alternatif metin alanları bulunur. Bu alternatif Metin alanları resim hakkında arama motorlarına bilgi verir. Ana unsur olmamakla birlikte yardımcı ve destek mahiyetindedir. Arama motorlarında ne kadar çok yardımcı olursanız o kadar iyi sonuçlar alırsınız.

SSL sertifikası

 Bir web sitesinin artık SSL sertifikası olması neredeyse zorunludur. Google güvenilir olmayı son derece önemsemektedir. Kullanıcılarla içerik üreticileri arasına hiç kimsenin girmesini istemez. bunun için SSL sertifikası neredeyse şarttır.

Kırık bağlantılar

Web sitenizde kırık veya bozuk bağlantılar varsa bunlar kötü kullanıcı deneyimi oluştururlar. Google kötü kullanıcı deneyimini kesinlikle affetmez. İyi bir kullanıcı deneyimi sunmak istiyorsanız kırık ve bozuk bağlantılardan kurtulun. Bunun için bazı ücretsiz araçları kullanabilirsiniz. Google Search Console bununla ilgili istatistikleri sunmaktadır. Bu araçları kullanarak kırık ve bozuk bağlantılarınızı rahatlıkla bulabilir ve düzeltebilirsiniz.

[/ vc_column_text]

Comments

 • Roberto Thompson

  Curabitur ullamcorper ultricies nisi. Nam eget dui. Etiam rhoncus. Maecenas tempus, tellus eget condimentum rhoncus, sem quam amet adipiscing sem neque.

  Eylül 12, 2018
  reply
  • Jerry

   Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua.

   Ocak 16, 2019
   reply

Post a Comment

Sohbeti Başlat
WhatsApp Üzerinden Yazın
Daha hızlı iletişim kurmak için WhatsAppdayız.